Tulip design

Csempefestés, avagy fürdőszoba felújítás tized annyiból

“Színezd újra, színezd újra …lalala…, ha megfakulna!”

Ez a Magna Cum Laude nóta jár a fejemben azóta, hogy bekapcsoltam a gépemet, hogy nekiálljak ennek a bejegyzésnek. Azt hiszem, a dal első sora jól illusztrálja azt, amiről írni szeretnék.

Nem tudom, voltatok-e úgy, hogy beköltöztetek egy lakásba, amit azért választottatok, mert jó áron volt, jók az adottságai, közel van a városhoz, megfelelő méretű, zöldövezetben van, stb. Kifestetitek, berendezitek, csinosítgatjátok, a saját ízlésetekre formáljátok, és a végén eléritek a tökéletes érzést. Illetve a majdnem tökéletes érzést, mert egy valamit nem tudtok megváltoztatni: a csempét. Egész pontosan a csempét és járólapot. Lehet, hogy sokatokban megfogalmazódhatott, hogy ha nem lenne olyan macerás, koszos, és drága meló a hidegburkolatok cseréje, azonnal nekiállnátok. Az embernek még lelkiismeret-furdalása is van, ha egy olyan csempét szedet le, ami pár éves, funkcionálisan semmi baja, csak épp nem annyira teszik.  De nem szükséges ehhez az érzéshez egy újonnan vásárolt lakás. Előfordul, hogy már mindent felújítottatok az eddigi otthonotokban, egyedül a fürdőszoba maradt el, mert költséges vagy hosszadalmas.

Nővéremnél ez utóbbi miatt várat magára a fürdőszoba felújítása, jó pár éve halogatja. Az Ő esetében az idő tényező az, ami egyértelműen megakadályozta az eddigi átalakítást. Két 5 éves gyerkőccel nem talált megfelelő időpontot. A mesterember, aki felmérte, és vállalta volna a teljes felújítást 3-4 hétre saccolta a munkálatokat (burkolat-, cső-, gépészet csere). Na most két gyerekkel közel egy hónapig fürdő, wc, mosógép nélkül, hát finoman szólva is pszichés összeomlás. Így nem volt más hátra, mint más megoldás után nézni. Felcsaptam a netet, és több lehetőségre bukkantam. Több szempont alapján kellett dönteni: egy hétvége alatt meg lehessen csinálni, könnyen be lehessen szerezni az anyagokat hozzá, szaki nélkül is kivitelezni tudjuk, több évet is kibírjon, és persze jól is nézzen ki. Ezek alapján a csempefestés mellett döntöttünk.

Most képekkel tarkítva lépésről lépésre bemutatom a folyamatot, hogyan alakult át az igazi retro hangulatú fürdőszoba egy teljesen egyedi, megújult helyiséggé. 🙂

Amik szükségesek, ha belevágnátok egy ilyen projektbe:

  • mindenen tapadó alapozó. Én a Tikkurila Otex nevű termékét választottam. Ez azért volt szimpatikus, mert már az alapozót is színre lehetett kevertetni. (Több ezer színt kikevernek).
  • Fedő zománcfesték. Maradtam a Tikkurila márka Empire típusú terülő selyemfényű zománcnál. Ugyanazt a színt kevertettem ki, mint az alapozó esetében.
  • Festéktálca, rövid szőrű henger, jó minőségű ecset.
  • Maszkoló szalag.

2Első lépésként teljesen le kellett mosni a felületet, hogy por- és zsírmentes legyen. Ha ezt nem tesszük meg, előfordulhatott volna, hogy nem tapad meg az alapozó. Ezután maszkoló szalaggal körberagasztottuk mindent, amit nem szerettünk volna lefesteni (ajtókeret, konnektor, ablak, wc csésze, stb.).

Az Otex alapozó festéket fel kellett keverni, mielőtt kiöntöttük a festékes tálba. Két színt vittünk fel, 1,60 m magasság felett fehéret, alatta sárgát.

Tipp: ha szeretnétek fugát, akkor tisztítás után 3 mm széles maszkoló szalaggal meg lehet oldani. Ahova ragasztjátok, ott értelemszerűen nem fogja be a festék.

A tiszta csempére elkezdtük felvinni az alapozót. A vonalat, ahol a két szín találkozik, nagyon óvatosan ecsettel húztuk ki, segített minket a csempe vonala. 3 Miután a vonalat megfestettük, bátrabban álltunk neki a hengerrel. Ez egy nagyon gyors folyamat, gyakorlatilag ez hamarabb megvolt, mint az előkészület. Amikor a fallal végeztünk,  jött a padló. A festőhengert rácsavartuk egy seprű rúdra, mert hogy kiderült számunkra, kompatibilisek. Hurrá… nem kell hajoldozni! 🙂 Úgy került fel a festék a járólapra, mintha csak felmostunk volna.

Az egész folyamatot este 9-kor kezdtük el, éjjel egyre érkeztünk el arra a pontra, hogy az aznapi munkával megvoltunk.

Praktikus tanács: mielőtt nekiállsz a padlónak, használd ki a lehetőséget, hogy még a toalett közelében vagy, mert utána 5 óráig nem lesz ilyen alkalmad… 😉

5Reggel az volt az első, hogy megnéztük, milyen világosban az alapozás. Szerencsére mindenhol jól befogta a csempét. Ekkor már fehér zokniban rámehettünk. Az előírás szerint az alapozástól számítva 24 óra elteltével vihetjük rá a következő réteget, ezért az Empire fedő zománcfestéket csak este kezdtük el felvinni ugyanazzal a módszerrel, mint az alapozót. Itt jegyeznék meg egy nagyon fontos dolgot: mielőtt nekiállsz az Empire-rel festeni, egy órával előtte fel kell alaposan keverni. Ezt a lelkemre kötötték a festékboltban, mert így éri el a kívánt állagot. így is tettünk, a fedőfestékkel történő színezés úgy ment, mintha mindig is azt csináltuk volna. A száradási idő ugyanúgy 5 óra volt.

Nagyon elégedetten hajtottuk álomra a fejünket, hiszen nem minden nap újítunk fel fürdőszobát.

Másnap szintén fehér zokniban közelítettük meg a terepet, és örömmel vettük tudomásul, hogy mindenhol befedte a festék. Mivel mi fugát nem ragasztottunk, így nem kellett eltávolítani a 3mm-es szalagot, de ha Ti szeretnétek, ezen a ponton kell megtenni. Homogén lett a felület a szín tekintetében, viszont a régi csempe domborulatai nagyon szépen megmaradtak. Ez különösen feldobta a végeredményt.

Ezután nem volt más hátra, mint visszatenni mindent a helyére. A szekrényeket úgy emeltük be, a mosógépet kartonpapíron gurítottuk a helyére. Tesóm vásárolt kovácsoltvas kiegészítőket, azokat is felfúrtuk, a fehér szőnyegeket leterítettük.

Kb. 1,5 hónapja csináltuk ezt a munkát, negatív tapasztalat nem volt vele. Igaz, tűsarkúban nem is megy rá senki, de normál körülmények között tartósnak bizonyul.

Fontos: a festéknek a teljes száradási ideje egy hónap. Addig nem javasolják a vegyszeres tisztítását.

És hogy az árakról is essen szó… Egy 0,9l-es Tikkurila Otex tapadó alapozó kb. 5800,- Ft-ba kerül fehér színben. Ez a mennyiség 8- 10 m2 felület festésére elegendő. A Tikkurila Empire zománcfesték szintén 0,9l-es kiszerelésben, 8-10 m2-re kb. 5300,- Ft. Erre jön rá a színezés, ami függ a kiválasztott szín intenzitásától. Ez a sárga kb. 20-25%-kal drágította meg a végeredményt. Minél pasztellesebb színt választunk, annál kevesebb a felár. Az ecsetek, hengerek és tálkák pár ezer forintos tételek.

Megjegyzés: A színeket egyébként nővérem választotta, szerette volna, ha a lakás többi, pasztell színű helyiségétől elüt. Ez sikerült… 😀

987

A módszert természetesen nem csak fürdőszobában lehet alkalmazni. Előszobában, konyhában talán még egyszerűbb is, hiszen kisebb felületen van hidegburkolat. De hát mi szeretjük a kihívást, belevágtunk egyszerre a legnagyobb melóba… 😀

 

Szép estét Mindenkinek! 🙂

 

Virágh Adri

Tulip Design

Címkék: , ,

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Gábor Szabó says:

    Ugyanilyen (szerintem hányinger) csempe van nálunk is. Kiadás előtt áll a kégli és szeretném szintre hozni. Ma találtam rá erre a módszerre, és tök jó pont egy olyan példát látni, ami egy az egyben olyan csempével készült, mint ami nálunk is fel van rakva.
    Mivel a poszt másfél éves, ha esetleg ezt olvasod, megosztanád a tapasztalataidat? Mennyit kell utólag gondozni, sérülékeny, megérte, szép maradt? Mi a verdikt? Köszi!


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!